Giriş yap
En son konular
Knowing brothers çeviri istekleri Perş. Ekim 12, 2023 1:54 amdeath5885
Knowing Brothers bölüm çeviri isteği.Çarş. Mayıs 03, 2023 1:20 ammzynpclk
Knowing Brothers Çeviri İstekleriPerş. Ekim 13, 2022 5:15 pmMisafir
knowing brothers çeviri talebiPaz Ağus. 14, 2022 2:03 amMisafir
[Türkçe Altyazılı] Knowing Brothers 339. Bölüm C.tesi Tem. 16, 2022 2:32 pmYumSica Jjang
[Türkçe Altyazılı] Knowing Brothers 338. Bölüm Perş. Haz. 30, 2022 10:05 pmYumSica Jjang
[Türkçe Altyazılı] Amazing Saturday 210. BölümPaz Mayıs 08, 2022 7:08 pmYumSica Jjang
SDOC 4. Sezon 4. Bölüm [Türkçe Altyazılı]Salı Ara. 28, 2021 7:59 pmYumSica Jjang
Super Junior Üyeleri
Anket
Super Junior Biasınız Kim?

YumSica Jjang
YumSica Jjang
Administrator
Administrator
Katkı Düzeyi : 4818
[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı DOqO03
http://www.superjuniorturkey.com/

[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı Empty [200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı

Salı Nis. 14, 2020 5:01 pm
[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı

[Ben Liderim] Super Junior'dan Leeteuk: "16 Yıldır Zorlukları Tecrübe Ettikçe
Daha Çok 'Bir' Olduk''  

[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı VARlglc

Kpop, dünyadaki müzik hayranlarının dikkatini çektiği için, grupların büyük bir etkisi olduğu yadsınamaz. Bu arada ülkedeki bazı erkek ve kıs gruplarının müzik ve performanstaki gösterdiği karizma ve cazibeleri küresel müzik hayranlarnın gözlerine ve kulaklarına adeta bayram ettirdi.

İdol gruplarına bakıldığında, eğer her üye benzersizliğini ve güçlü yönlerini düzgün bir şekilde sergileyebiliyorsa ve hatta aynı anda ekip çalışmasına da sahipseler, hem yerel hem de deniz aşırı ülkelerde başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle lider üzerinde vurgu yapmak oldukça önemlidir. Hem karizmatik hem de nazik olan çok yönlü bir lider, her üyenin güçlü yönlerini ortaya çıkarabileceğinden takımı daha sıkı tutar.

Liderin rolü son zamanlarda daha önemli hale geldiğinden, idol grubu liderlerinin mutluluğu ve sıkıntıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, News 1 (Benim Liderim) dizisini hazırladı.

Leeteuk, 16 yıl önce yapan Super Junior'ı yöneten lider. Her ne kadar çok sayıda üyesi olan ulusun ilk grubunun lideri olmanın zorlu rolünü üstlense de, farkına varmadan, yerini 15 yıl boyunca sürekli korudu.

[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı 2Ck7yQ0

Soru: Tanıştığımıza memnun oldum. Kulağa yeni gelebilir, çünkü çıkışınızdan bu yana 16 yıl geçti ancak [Ben liderim] serisi için röportaj verdiğiniz için lütfen önce kendinizi tanıtır mısınız?

Cevap: "Ben Leeteuk, 'bu dünyada özel bir kişi' (sahne adının anlamı), 16 yıl önce çıkış yapan Super Junior'ın lideriyim. Yakın zamanda aktif olarak MC olarak faaliyet gösterdiğim için, daha genç olanlar, beni şarkıcıdan ziyade varyete karakteri olarak daha iyi tanıyabilirler (gülüyor).''

Soru: Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Cevap: "Düzenli yayın yapıyorum ve yakın zamanda kendi Youtube kanalımı açtım. ''Leeteuk's Kiss the Youtube (TKY)'' adlı kanalımda radyo formatlı içerikler yapıyorum. 'Yıpranmış ruhlar için bir dinlenme yeri' konseptiyle dinleyicilerimden gelen hikayeleri okuyorum ve ayrıca yemek pişirip mukbang'lar yapıyorum. Haftada bir kez canlı yayın yapmayı planladım, ancak iyi tepkiler aldığım için her gün yapıyorum. Sabah uyandıktan sonra köpeğimi yürüyüşe çıkarmak, egzersiz yapmak ve Youtube'da canlı yayın yapmak günlük rutinim haline geldi.''

Soru: Nasıl lider oldunuz?

Cevap: "Takımda yaşça büyük olduğum için bana liderlik rolü verildi. Super Junior kurulmadan önce, 'Smile' adında 5 üyeli bir grubun lideriydim. O zamanlar bile, liderlik konusunda üzerimde baskı hissettim, bu yüzden daha büyük bir gruba liderlik edeceğim söylendiğinde çok endişelendim. İlk başta bunu yapamayacağımı söyledim. O zamanlar SM Entertainment'ın şu anki başkanı Tak Young Joon bizim menajerimizdi ve benimle çok fazla münazara yaparak beni cesaretlendirdi. Ayrıca çıkış yapmayı her şeyden daha çok istedim, bu yüzden liderlik pozisyonunu kabul etmeye karar verdim. Lider olduğumdan beri, etrafımda bana yardım eden çok sayıda insan sayesinde işimi iyi yapabildim. Üyeler de benim için çok şey yaptı.''

Not: Çeviriyi başka yerlerde paylaşmak kesinlikle yasaktır. Emeğe saygı duyalım.

Soru: Super Junior'da çıkış yapmaya hazırlandığınızda, liderlik rolünü üstlenirken çok fazla baskı hissetmiş olmalısınız?

Cevap: "Grubuma liderlik etme konusunda kendimi baskı altında hissettim. Bir keresinde Ryeowook yeni bir stajyer olarak gruba katıldıktan iki gün sonra koreografiyi öğrenmek zorunda kaldı, zaman zaman hatalar yaptı. "Bu hatalar yayında yapılsaydı başın belada olurdu" denerek çok azar yedim. Şirket bize çok fazla pratik yaptırdı çünkü ilk çıkışımızdan sonra daha yoğun performanslar hazırlamak zorunda kaldık. Azarlandıkça daha çok çaba sarfettim. Üyelerle ilk çıkışımızı yapmak için çok çalışıyorduk bu yüzden üzerimizde baskı ve ciddiyet vardı.''

Soru: Yıllardır Super Junior adında bir gruba liderlik ediyorsunuz. Geçmişte, günümüzde liderin rolünde herhangi bir değişiklik olup olmadığını merak ediyorum.

Cevap: "Çaylakken gerçekten enerjiktim. Yayın istasyonuna her gittiğimde üyelerimi her zaman kıdamlilerimize selam vermeye götürdüm ve büyük bir enerji ile performans gösterdim. Kesinlikle hiçbir şeyi olmayan bir çaylaksın, bu yüzden pozitif enerjiyle dolusun. Daha sonra, Super Junior başarılar kaydettiğinde içimi korku kapladı. Korktum çünkü yanlış giden bir şeyler gruba zarar verirdi. Hata yaparsanız, geri dönüşü zor olabilir. İlk çıkış yaptığım zamana kıyasla şimdi daha dikkatli davranıyorum.''

Çeviri: YumSica Jjang, Sevda Nur

Soru: Super Junior üyeleri sektörün veteranları olarak kabul ediliyor artık. Sadece verilen talimatlara uymak yerine insiyatif alarak görevlerini profesyonelce yerine getirebiliyorlar. Üyelerin kendi işlerini kendi başlarına yapmalarına ne kadar izin verdiniz?

Cevap: "Bence adımızı halka duyurma konusunda başarılı olduk. Sadece ‘Super Junior’ markası altında değil, bireysel olarak da iyi biliniyoruz. Tüm üyelerimiz iyi işler yapıyorlar, onlar için endişelenmem gerekmiyor. Öte yandan, ebeveynler çocuklarını büyütüp evlendirdiklerinde gururlu ve üzgün olduklarını söylerler ya hani, ben de öyle hissediyorum.”

Soru: Yine de, liderin hala yapması gereken şeyler yok mu?

Cevap: "Super Junior'ın geleceğini hayal ediyorum. ‘Super Junior’ı uzun ömürlü bir grup haline getirebilmek, önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde ne yapacağımız hakkında çok fazla düşünce var. Ordudayken bununla ilgili düşünmeye başladım. Label SJ'yi kurmayı düşündüm ve grubun resmi ışıklı çubuğunun tasarımına katıldım. İlk çıkış yaptığımdaki halime göre daha eleştirel düşünüyorum.

Soru: Super Junior iniş çıkışları olan bir grup. Yaşadığınız birçok farklı şey yüzünden üyeleri teselli etmek muhtemelen kolay değildi. Geriye bakmak nasıl hissettiriyor?

Cevap: Bütün kötü şeylerin tek seferde zirve yaptığı bir dönem oldu. Yurtta durmadan ağladığım zamanlar oldu. Ama geriye baktığımda grubumuz bu küçük ve büyük şeyler sayesinde bir arada kalmayı başardı. Bir ödül törenimizde, ''Dayanıklı bir kayıkçıyı kayıkçı yapan sert dalgalardır.'' dedim. Bu sözün Super Junior'ı temsil ettiğini düşünüyorum. Gelecekte şansım olursa 13 kişilik tam grup olarak sahneye çıkmak istiyorum. Ama elbette buna karşı olan üyeler varsa o zaman bunu gerçekleştiremeyiz. Lider olarak şu anda üyeler en kıymetlilerdir.

Soru: Gruba liderlik ederken herhangi bir fikir çatışmasının olmaması zor olmalı. Özellikle Super Junior... Böyle zamanlarda anlaşmazlığı çözmek için kendi yönteminiz var mı?

Cevap: "Tüm üyelerimizin güçlü kişilikleri var ve kendi görüşlerine bağlı oldukları için görüşlerde farklılıkların olduğu zamanlar oluyor. Çoğunluğa başvururuz ve bu işe yaramadığında çok konuşur ve sorunu çözeriz. Mamacita'nın sözleri ile ilgili bir bölüm var. Yönetmen Yoo Youngjin şarkı sözlerini bizim için şarkıya çevirdi, ancak üyeler şarkı sözlerini biraz değiştirebilirsek iyi olacağı görüşünü dile getirdiler. Ve bunu bizim için memnuniyetle değiştirdi ama üyeler başka bir şey daha istedi. Aslında, son karar onu yazan kişide olmalıdır. Bu yüzden üyelerle daha fazla fikir vermemizin ne kadar kaba olabileceği hakkında konuştum. Tartışmanın sonunda, şarkıyı tamamlamak için yönetmenin şarkı sözlerinin yarısını üyelerin istediği şekilde kullandık. Bu şekilde fikirlerimizi bir araya getirmeye çalıştım.

[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı 60yVen8

Not: Çeviriyi başka yerlerde paylaşmak kesinlikle yasaktır. Emeğe saygı duyalım.

Soru: Lider olarak ne zaman memnuniyet duygusu hissediyorsunuz veya ne zaman zorlandığınızı hissediyorsunuz?

Cevap: "Takım iyi giderken bir tatmin duygusu hissediyorum. Uzun zamandır faaliyette bulunuyoruz, birçok insan hala bize çok sevgi ve saygı duyuyor ve bu beni en çok mutlu eden şey. Super Junior'ın sevgi aldığını görmekten daha fazla ne memnun edebilir ki. Öte yandan, geçmişte olduğu kadar tanınmadığımızı hissettiğimde üzülüyorum ama değişiklikleri kabul edebilmek bizim kaderimiz. Yapabileceğimiz her şey için çok çalışıyoruz.''

Soru: Super Junior grupca kontratlarını yenilemeye karar verdi ve hatta grubun promosyonları için ayrı bir ajans açtılar. Grubu ne kadar korumak istiyorsunuz?

Cevap: "Super Junior üyelerinin hepsi farklı alanlarda bireysel olarak promosyon yapıyor ama her zaman 'Evimizi kaybetmeyelim' diye düşünüyoruz. Sektörde her ünlünün iyi ya da kötü geçen zamanları olur. İyi de gitseniz kötü de, Super Junior her zaman dinlenmek için dönülen bir yer. Üyelerin hepsi bu takımın ne kadar değerli olduğunu anlıyorlar, çünkü çok sıkı çalıştık ve çıkış yapmak için çok çaba sarfettik. Bu yüzden hepimiz kendi şirketimizi kurmayı kabul ettik. Super Junior markası ile uzun süre devam etmek istiyoruz."

Soru: Üyeler lider Leeteuk'a her zaman saygı duyduklarını ve daima size güvendiklerini söylemişlerdir. Böyle bir değerlendirmeyi 15 yıl boyunca sürdürmek kolay değil.

Cevap: "Böyle düşündükleri için çok minnettarım. Bence ekibimiz uzun bir süre faaliyet yapabildi çünkü bana lider olarak saygı duydular. Gençliğimizden beri birlikte olduğumuz için üye olmanın ötesinde arkadaş olduk. Aradan uzun zaman bile geçse üyelerime yakın olmak istiyorum.''

[200404] Leeteuk News1 Ben Liderim Röportajı STpWjef

Soru: Bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda, danışacağınız veya güveneceğiniz bir üye var mı?

Cevap: "Tüm üyelerle defalarca konuşuyorum. Son zamanlarda Donghae ile çok konuşuyorum. Aynı apartman kompleksinde yaşıyoruz, bu yüzden birbirimizi sık sık görüyoruz.''

Soru: Nasıl bir lider olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Cevap: "Fedakar bir lider. Geriye dönüp baktığımda, takıma çok şey verdiğimi düşünüyorum ama pişman değilim. Sanırım benim ve üyelerin çaba ve tutkumuz sayesinde Super Junior var oldu. Başarılı olmak için bir miktar fedakarlık yapmak gerekiyor. Başından beri mükemmel değildim. Takımımla beraber büyüyen bir liderim.''

Soru: E.L.F (Super Junior fandom ismi) Leeteuk için ne anlama geliyor?

Cevap: "Hayranlarımıza gerçekten saygı duyuyorum. Hayran olmak kolay değil. Hayranlar albüm satın alır, nereye gidersek gidelim fotoğraf çeker, imza etkinliklerine katılır, hem Kore'de hem de yurt dışında konserlere gelirler, bize oy verirler ve içeriğimizin altına yorum bırakmak için her türlü çabayı gösterirler. Okula gider ya da işte çalışırlar. Yıllardır bu zorlu işlere adanmışlardır. Gerçek sevgi olmadan tüm bunları yapmak imkansız. Bizi ilk başta sevebilirlerdi, sonra zamanla ilgilerini kaybedebilirlerdi, ama yine de yıllar sonra bizi sevmeye devam ediyorlar ve bu inanılmaz. Sadece E.L.F sayesinde sahnede parlayabiliriz. Bizi her daim desteklediğiniz için teşekkür ederim.''

Soru: Super Junior artık Shinhwa gibi uzun soluklu efsane idoller arasına girebilir. Birçok hoobae idol tarafından da rol model olarak görülüyorsunuz.

Cevap: "Shinhwa hyung'lara yetişene kadar gidecek uzun yolumuz var. Onlar bizden daha bile inanılmaz insanlar. Bizi rol modeli olarak seçen hoobae'lere minnettarım. Ama bunun hakkında biraz daha açik olsalar çok iyi olur (gülüyor).''

Soru: Gelecek planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

Cevap: ''Super Junior yola devam edecek. Her zaman sıkı çalışıp parlayan benliğimi göstereceğim.''